“Türkiye nüfusunun yüzde 21’i sosyal yardımlara bağımlı”

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2024 bütçesinde yer alan sosyal yardımlara bağımlı milyonlarca vatandaşın mağduriyetine tepki gösterdi.

İlgezdi, yaptığı açıklamada, “2018 yılında 3,4 milyon olan sosyal yardımlardan faydalanmış hane sayısı, içinde bulunduğumu 2023 itibarıyla 4,4 milyon haneye yükseldi. 17,6 milyon yani neredeyse 18 milyon yurttaşımız sosyal yardımlardan faydalanmak durumunda kalıyor. 85 milyonluk nüfusun yüzde 21‘i devletten gelecek paraya bağımlı, bu durum çok endişe verici. İktidar kendi yandaşlarına lüks yaşamı, rant kapısını, huzur haklarını peşkeş çekerken Türk halkına fakirliği reva görüyor. Maalesef, anayasamıza göre ‘sosyal’ olması gereken devletimiz, AKP’nin ‘yoksulları yoksul bırakan’ anlayışıyla yönetilmektedir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en şiddetli ekonomik krizlerinden birini yaşadığını söyleyen İlgezdi şunları söyledi:

“Ocak ayı için konuşulan zam oranları daha şimdiden buharlaştı bile. KESK Büro Emekçileri Sendikası’na bağlı BES/AR’ın verilerine göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 17 bin 215 lira, yoksulluk sınırı ise 50 bin 750 lira. Her vatandaşımızın en temel hakkı olan sağlıklı beslenebilmek için bile günlük 573 lira harcamak gerekiyor. AKP hükümetine sesleniyoruz; sadece insanca yaşamak isteyen milyonlarca vatandaşın maaşından kısmayın, yandaşlarınıza pay dağıtmak yerine emekliye, işçiye, memura, çiftçiye zam verin. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu işin peşini bırakmayacağız, 85 milyonun insanca yaşayabilmesi, karınlarını rahatça doyurabilmesi için mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x