Son dakika… Meteoroloji haritayı güncelledi! İstanbul’a kar geliyor: Pazar gününe dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kayseri çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Sivas’ın yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Hatay’ın batı ilçeleri, Osmaniye çevreleri, Kahramanmaraş’ın Andırın ve Türkoğlu ilçeleri ile zamanla Diyarbakır’ın doğusu, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara ile iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor.

Hava sıcaklığı: Önemli bir değişiklik beklenmiyor, ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar: Genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ: Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riskine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

3 İL İÇİN SARI ALARM

Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş için sarı kodlu gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunuldu.

9-10-11 OCAK’TA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLACAK

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Orta Avrupa’dan sarkacak soğuk hava ve kar yağışı 9-10-11 Ocak günlerinde Türkiye’yi etkileyecek. Etki daha çok İç ve doğu bölgelerde olacak. Bu sistemin geleceği yüzde 85 olasılıkta. Marmara bölgesinde yüzde 75. İstanbul’da kar yağışı hala yüzde 65 olasılıkta”

Prof. Dr. Şen, “İstanbul’da kar yağışı olasılığının hala %65 de olmasının nedeni İstanbul’daki “ısı adası” etkisi. Gelecek soğuk havanın bu etkiyi (çevreye göre yaklaşık artı 3 derece) bastıracak soğuklukta olmalı. Bakalım bu gerçekleşecek mi? Hafta sonu daha belirginleşir” dedi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu 12

İstanbul: Çok bulutlu akşam saatlerinde aralıklı sağanak yağışlı 16

İzmir: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 19

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı 19

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 19

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde hafif sağanak yağışlı 17

Trabzon: Çok bulutlu, yağmurlu 16

Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 4

Diyarbakır: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğusunda yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor 4

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir