Sağlıkta Şiddete En Ağır Cezalar Verilmeli !

Körfez İlçesin de Fatih Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan Sağlık Çalışanlarına karşı yapılan saldırı (şiddet ) nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker açıklama yaptı.

Boğulma Tehlikesi Geçirerek Bayıldı

Salgın döneminde şifa dağıtmak için tüm gücüyle hizmet üreten sağlık çalışanlarına saldırılar bitmek bilmiyor. Şiddetin vahşete dönüştüğünü, insanlıktan çıkmış zorbaların histerik bir halde vahşice sağlık çalışanlarının canına kast ettiğini görüyoruz. Bu tür vahşetlerden birisi de Körfez İlçesinde Faaliyet gösteren Körfez Fatih Aile Sağlığı Merkezinde bu gün saat 14.45 civarlarında gerçekleşti. Hasta ve hasta yakınları nedeni belli olmayan bir şekilde Üç hekimi darp etti. Darp edilme esnasında hekimlerimizden birinin boğazı sıkıldığı için boğulma tehlikesi geçirerek bayıldı.

Şehir Hastanelerine Sevk Edildiler

Hekimlerden biri körfez Devlet Hastanesinde diğer, iki Hekime ise ilk müdahale Derince Eğitim Araştırma hastanesinde yapıldı. Derince Eğitim Araştırma hastanesin de yapılan ilk müdahaleden sonra İki hekimin tedavileri yapılmak üzere Kocaeli Şehir Hastanesine sevk edildiler. Aile Hekimlerimizin bundan sonraki tedavileri Şehir Hastanesinde yapılacaktır. Hekimlerimizin vücutlarının çeşitli bölgelerinde darp izleri, yara. Diş ısırıkları ve morluklar tespit edilmiştir. Bu gün yaşanan üzücü olayda sağlık hizmeti sunan hekimlerimizde veya diğer personelden her hangi biri telafisi mümkün olmayan bir şekilde büyük zaralar görebilirdi.

Bu Saldırının Sorumlusu Kim Olacak ?

O zaman bu saldırının sorumlusu kim olacaktı.? Şu günlerde bu yaşananları görünce söylenecek sözlerin bile anlamı kalmıyor. Sağlıkta şiddetin sonu anında hapis olmadığı sürece bu vahşetinde sonu gelmez, azalmaz. Geçtiğimiz yıl TBMM’de sağlıkta şiddete yönelik bir düzenleme hayata geçmiştir ama görülüyor ki, bu düzenleme uygulamada hayata geçmemiş, düzenlemenin yaptırımları hissettirilememiştir. Ancak şiddet uygulayan canilerin salıverildikten sonra oluşan kamuoyu tepkisi nedeniyle tekrar tutuklandıklarına şahit olmaktayız. Bu nedenle sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi önerimiz süratle hayata geçirilmelidir.

Hapis Cezası İle Cezalandırılması Gerekir

Buradaki herhangi bir suçun ertelemesi, paraya çevrilmesi imkansız hale getirilerek hapis cezası ile cezalandırılması gereklidir. Salgın sürecinde bile böylesine korkunç olayların yaşanması yaptırımların ne kadar ağır olması, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini göstermektedir.Sıfır toleranslı alan uygulaması dışında İstinasız tutuklu yargılama ve şiddet uygulayanlara acil haller dışında kamu sağlık hizmetinin belirli bir süre ücretli verilmesi gibi önlemler acilen hayata geçmelidir.Aksi takdirde ne yazık ki şiddetin önlenmesi mümkün değildir. Sağlık çalışanlarının yaşadıklarına bir son verilmesinin başka bir çaresi yoktur. Sağlık çalışanları şiddet sarmalından bir an önce kurtarılmalıdır.

Şiddet Olayının Takipçisi Olacağız

Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle bu şiddetin ne sonu gelir ne de çalışan kendini güvende hisseder. Hastaları hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; sağlıkta şiddette kesin çözüm için en kısa sürede somut adım atılmalı, en ağır cezalar verilmelidir. Türk Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız. Olayın yaşandığı saatten sonra Devletimizi temsil eden kamu İdarecilerinin olayla ilgili göstermiş oldukları hassasiyetten ve darp edilen hekimlerimizin yanında olmalarında dolayı kendilerine teşekkür ederiz.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x