Paniğe gerek yok: Ağzınıza,boğazınıza balık kılçığı batarsa ne yapmalısınız?

Kendinizi böyle bir durumda bulursanız yapmanız gerekenler şunlardır:

Sakin olun: İlk ve en önemli adım sakin olmaktır. Panik durumu daha da kötüleştirebilir. Sakinliğinizi korumak için birkaç derin nefes alın.

Yutkunmayın: Yutma dürtüsüne karşı koyun, çünkü bu balık kılçığının boğazınıza doğru ilerlemesine ve yaralanma riskinin artmasına neden olabilir.

Yavaşça öksürmeye çalışın: Öksürmek balık kılçığının yerinden çıkmasına yardımcı olabilecek doğal bir reflekstir. Ancak güçlü bir öksürükten kaçının çünkü bu, kemiğin daha fazla sıkışmasına neden olabilir.

Tuzlu su ile gargara yapın: Ağzınızda ılık tuzlu su gezdirmek tahrişi hafifletmeye ve balık kılçığının temizlenmesine yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya karıştırın ve yaklaşık 30 saniye boyunca gargara yapın.

Yumuşak ekmek veya pilav yiyin: Yumuşak ekmek veya pirinç yemek, balık kılçığının sindirim kanalından aşağı itilmesine yardımcı olabilir. Küçük lokmalar halinde yiyin ve kemiğin yemeğe dahil edildiğinden emin olmak için iyice çiğneyin.

Cımbız kullanmak: Balık kılçığı görünür ve erişilebilir durumdaysa temiz cımbız kullanarak onu tutup dikkatlice çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kemiği daha aşağıya doğru itmemeye dikkat edin

Muz yutun: Yumuşak bir muz yemek, balığın kılçığını aşağı doğru itmeye yardımcı olurken, sindirim sisteminden geçişini kolaylaştıracak kaygan bir yüzey sağlar.

Zeytinyağı için: Bir çorba kaşığı zeytinyağını yutmak boğazın ve yemek borusunun yağlanmasına yardımcı olabilir, bu da balık kılçığının aşağı doğru hareket etmesini kolaylaştıracaktır.

Tıbbi yardım alın: Balık kılçığı sıkışmışsa veya şiddetli ağrı, nefes almada zorluk veya kalıcı rahatsızlık yaşıyorsanız derhal tıbbi yardım alın. Yaralanmaya neden olabileceği için kemiği zorla çıkarmaya çalışmayın.

Acil servise gidin: Eğer kılçık derine yerleşmişse, şiddetli ağrıya neden oluyorsa veya kendiniz çıkaramıyorsanız acil servise gidin. Tıp uzmanları kemiği güvenli ve etkili bir şekilde çıkarmak için özel aletler kullanabilir.

En iyi yaklaşımın önleme olduğunu unutmamak önemlidir. Balıkları tüketirken, tüketmeden önce kılçıklarını dikkatle inceleyerek önlem alın. Yavaş ve bilinçli çiğnemek balık kılçığının yutulması riskini de azaltabilir. Balık kılçığı sıkışması durumunda, olumlu bir sonuç elde etmek için hızlı ve uygun eylem önemli olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x