Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç 6 yıllık Falcon 8x uçağını satılığa çıkardı

İş insanı Rahmi Koç, uçağını satışa çıkardı.

200 MİLYON LİRAYA ALDI 1,2 MİLYAR LİRAYA SATIYOR

2017 yılında 58 milyon dolar ödenen (dönemin kuruyla 200 milyon TL) uçak için şimdi 42 milyon dolar (1.2 milyar lira) isteniyor.

Airlinehaber’in haberine göre; söz konusu uçak dünyaca ünlü Fransız uçak üreticisi Dassult tarafından üretildi. 14 koltuklu uçak uzun bir menzile sahip. Üç motorlu Falcon 8X’in uzunluğu 24,46 metre. Kanat açılığı 26,90 metre. Menzili ise 11 bin 945 km.

YENİSİNİN TESLİMATI BEKLENİYOR

Dassault’un 2020 yılı sonunda tanıtımı yaptığı iş jeti Falcon 6X’in ilk teslimi yapıldı. Türkiye’den Koç Holding ve Limak Holding’in de jetin teslimatını beklediği öğrenildi.

Dünyayı sarsan ve havacılık sektöründe tarihin en ağır krizine yol açan pandeminin ardından ilginin daha da arttığı iş jetlerinin önde gelen üreticilerinden Dassault’un Falcon serisi iş jetlerinin yeni üyesi 6X’te teslimatlar başladı.

Çift motorlu, uzun menzilli uçak projesi, Şubat 2018’de başlamıştı. İmalatçının 5X projesinde motor sorunu yaşaması üzerine Dassault mühendisleri gövdeyi bir metre uzatarak 6X uçağını geliştirmişti.

Aralık 2020’de tanıtımı yapılan yeni jet, 10 bin 186 kilometre menziliyle İstanbul’dan New York’a hatta Brezilya’ya kadar direkt uçabiliyor. 6X’in hızı saatte 1100 kilometreyi aşıyor.

Sınıfının en geniş kabinine sahip 6X, 16 kişiye kadar yolcu alabiliyor. Kabin yüksekliği 1.98 metre, genişliği ise 2.58 metre. 30 yan pencerenin yanında tavanda da sıradışı bir penceresi bulunuyor.

Fransız imalatçı Dassault’un Türkiye temsilcisi Soylu Havacılık’ın Falcon 6X için Türkiye’den iki sipariş aldığı öğrenildi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre Koç Holding ve Limak Holding yeni iş jeti Falcon 6X’ın teslimatını bekliyor. Uçağının fiyatının yaklaşık 50 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Koç Grubu’nun filosunda şu uçaklar bulunuyor:

-14 koltuklu bir adet Falcon 7X

-1 adet Falcon 900LX,

-9’ar yolcu kapasiteli 2 adet AgustaWestland 139 tipi helikopter

-8 yolcu taşıyabilen amfibik (hem denize hem karaya inip kalkabilen) Cessna Grand Caravan tipi deniz uçağı

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x