Huawei Kirin, küresel çipset pazarında geri döndü

ABD yaptırımları ve çip kıtlığı gibi zorluklarla karşı karşıya kalan Huawei’nin Kirin işlemcisi, büyük bir geri dönüş yaparak, dünya çapında ilk beş çip üreticisi arasındaki yerini yeniden kazandı. Counterpoint Research’in 2023’ün üçüncü çeyreğine ait raporuna göre, Huawei’ye ait olan Hisilicon çip üreticisi, küresel çip pazarında %3 pay ile beşinci sıraya yerleşti. Bu, ABD hükümeti tarafından kara listeye alındıktan sonra alternatif yollar aramak zorunda kalan şirket için önemli bir iyileşmeyi temsil ediyor.

Huawei’nin bu yeniden doğuşu, özellikle 2023 ürün teklifleriyle, Mate 60 serisiyle başlayarak büyük ölçüde gerçekleşti. 5G destekli Kirin 9000s işlemcisiyle donatılmış bu akıllı telefon, Çin’de hızla popüler oldu. Bu sayede Huawei, nihayet küresel çip üreticileri yarışına geri döndü.

Huawei Kirin, küresel çipset pazarında geri döndü

Mate X5 katlanabilir telefon ve MatePad Pro 13.2 tablet gibi diğer Kirin destekli cihazlar da, Çin’deki kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alarak şirketin pazardaki konumunu daha da sağlamlaştırdı. 2024’te piyasaya sürülmesi beklenen orta segment Nova 12 serisinin, Kirin işlemcileri ile gelmesi söylentiler arasında. Bu serinin de momentumu sürdürmesi bekleniyor.

Huawei’nin etkileyici geri dönüşüne rağmen, Qualcomm %40 pazar payı ile hala hakim konumda. Özellikle premium Çinli amiral gemilerinde Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisinin kullanılması, bu başarıda büyük rol oynuyor. Apple, %31 pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor ve bu başarıyı büyük ölçüde iPhone 15 serisine borçlu. MediaTek %15 pazar payı ile gelir açısından üçüncü sırada yer alırken, Samsung %7 pazar payı ile dördüncü sırada. Huawei’nin ardından Unisoc %2 pazar payı ile altıncı sırada yer alıyor ve Google’ın Tensor SoC’si de %1 pazar payı ile yedinci sıraya yerleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x