Fransa’da çiftçilerin ‘ters tabela’ eylemi yayılıyor

Hükümeti, söylediğinin tersini yapmakla suçlayan Fransız çiftçileri tepkilerini ortaya koymak için « Kafa üstü yürüyoruz » ismiyle sıra dışı bir eylem başlattı.

Fransa’nın Occitanie bölgesine bağlı Tarn ilindeki birçok yerleşim biriminin girişinde bulunan tabelaların ters çevrilmesi ile başlayan yeni bir eylem kısa sürede ülke geneline yayıldı.

Hükümet tarafından getirilen yeni düzenleme ve kısıtlamalar ile tarım politikasında büyük tutarsızlıkların oluştuğuna dikkat çeken çiftçiler, seslerini duyurabilmek için köy, belde, kasaba, şehir gibi yerleşim birimlerinin tabelalarını birer birer ters çeviriyor.

Avrupa Birliği’nin getirdiği kısıtlamalara karşı tarım egemenliğinin kaybedildiğini savunan çiftçiler, Fransızların yerli ürün tüketmeleri için hükümetin teşvik edici bir politika izlemesini talep etti.

#OnMarcheSurLaTete etiketiyle sosyal medya üzerinde kampanya başlatan Fransa’nın iki önemli tarım sendikası, hükümetin taleplerine cevap vermemesi durumunda ülke genelindeki tüm tabelaların ters çevrileceğini bildirdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x