Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’e gitti

Almanya’da yaptığı açıklamalar dünya basınında yankılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diplomasi trafiğini hız kesmeden sürdürüyor.

Erdoğan’ın sıradaki durağı Cezayir olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak “TUR” ile saat 10.00’da Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un daveti üzerine bugün Cezayir’e gitti.

Türkiye’nin İsrail’in Gazze’ye saldırılarını durdurma yönündeki çabaları sürerken İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi sonrasında Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk bölgesel ziyaretini İsrail’e karşı tutumuyla öne çıkan Cezayir’e yapması önem taşıyor.

İki ülke arasındaki iş birliği

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ile Cezayir arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısı, iki cumhurbaşkanının riyasetinde ilgili bakanların katılımlarıyla başkent Cezayir’de icra edilecek.

Toplantı kapsamında yapılacak görüşmelerde son dönemde önemli ivme kazanan Türkiye-Cezayir ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Gazze Şeridi’nde son durum

Görüşmelerde ikili münasebetlerin yanı sıra Gazze Şeridi ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları başta olmak üzere bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak.

Toplantı dolayısıyla Türkiye-Cezayir ilişkilerinin ahdi zeminine önemli katkılar sağlayacak muhtelif anlaşma ve mutabakat metinlerinin imzalanması da öngörülüyor.

Ankara’dan uğurlandı

Erdoğan’ı, Esenboğa Havalimanı’ndan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Ankara Valisi Vasip Şahin ve diğer ilgililer uğurladı.

Kalabalık bir heyet beraberinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Cezayir’e gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x