Çiftçiler şehri abluka altına aldı. Paris kuşatması

Avrupa’nın birçok ülkesinde çiftçiler eylemlerini sürdürüyor.

Fransa’da hükümetin tarım politikalarına ve çevre düzenlemelerine tepki gösteren çiftçiler, hükümetin üzerindeki baskıyı artırarak taleplerinin yerine getirilmesi için başkent Paris çevresindeki otoyolları kapatıp, abluka altına aldı.

Çiftçiler, traktörlerle Paris çevresindeki A10, A13, A4 ve A6 otoyollarının aralarında bulunduğu 8 noktada yolları kapatırken, bazı yollara ise saman balyaları ile barikat kurdu.

Çiftçiler, traktörlerinin üzerine “Öfkeli çiftçi”, “Gençken hayalini kurardım, bugün ise ölüyorum”, “Sessiz ölmeyeceğiz” cümlelerinin yazdığı pankartlar astı.

Protestoya destek veren bir çiftçi, “Bu çiftçilik için son savaş. Bu bir hayatta kalma meselesi” dedi.

HÜKÜMET 15 BİN POLİS VE JANDARMA GÖREVLENDİRDİ

Hükümet, çiftçilerin protestosu sebebiyle 15 bin polis ve jandarma görevlendirdi. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, güvenlik güçlerine protesto karşısında itidalli olmaları çağrısında bulunarak, çiftçileri ise stratejik noktalara müdahale etmemeleri konusunda uyardı.

Darmanin, “Hükümet binalarının, vergi dairelerinin, süpermarketlerin zarar görmesine veya yabancı ürünleri taşıyan kamyonların durdurulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Darmanin, protestocuların Paris’teki Charles de Gaulle ve Orly havalimanları veya şehrin güneyindeki Rungis uluslararası toptan gıda pazarına müdahale etmesine izin verilmeyeceğini söyleyerek, söz konusu noktalara zırhlı polis araçları konuşlandırıldığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x