Bakan Vedat Işıkhan’dan Asgari Ücret Açıklaması: “Kimse Mağdur Olmayacak”

Türkiye’de milyonlarca çalışan asgari ücret ile ilgili gelişmeleri çok yakından takip ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TBMM’de devam eden bütçe görüşmeleri sırasında asgari ücret ile ilgili açıklamada bulundu. Işıkhan ayrıca, memurların 3600 ek göstergesi düzenlemesini yakın zamanda hayata geçireceklerini de sözlerine ekledi.

TBMM’de bütçe görüşmeleri sürüyor. Kültür ve Turizm ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının 2024 yılı 2024 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 3600 ek gösterge ile ilgili olarak; “Birinci döneme yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini en yakın zamanda hayata geçireceğiz” dedi.

Işıkhan, emekli maaşlarına ilişkin ise, “Yeni yılda bütçe doğrultusunda emekli maaşlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret için de açıklamada bulunan Işıkhan; “2024 yılı asgari ücretini tespit etmek üzere asgari ücret tespit komisyonumuz, bildiğiniz gibi 11 Aralık’ta çalışmalarına başladı. Komisyondan çıkacak kararın herkesin mutabık kaldığı bir ücret seviyesi olmasını ümit ediyoruz. 2024 yılında da asgari ücretli çalışanlarımızı enflasyon karşısında koruma ilkemizi aynı kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu.

Asgari ücret zammı için tahminlerde bulunan uzmanlar, en az yüzde 40 zamla 2024 yılı asgari ücretinin 16 bin lira seviyesine yükseleceğini ifade ediyor.

2024 asgari ücretin, önümüzde hafta açıklanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x