Almanya’dan sınır dışı edilen Türkler’in sayısında artış

Almanya’dan sınırlananların sayısı geçen yıla göre arttı. Sol Parti milletvekili Clara Bünger’in, İçişleri Bakanlığı’nın önerdiği soruyu yanıtlaması üzerine, N eue Osnabürcker Zeitung’da yer aldı. Buna göre bu yılın ilk on yılında 13 bin 512 kişi Almanya’dan sınır dışıydı. Bu rakam 2022’nin tamamında 12 bin 945’di. Virüs salgını döneminde sınırlananların sayısı daha düşüktü. 2020’de 10 bin 800, 2021’de ise 11 bin 982 kişi sınırsızdı. Pandemi öncesinde 2019 yılında sınırlananların sayısı 22 bin 97’ydi.

DW’nin aktardığına göre, Bu yıl sınırsız olanların gönderildiği ülkeler Avusturya, Gürcistan, Kuzey Makedonya, Moldova, Arnavutuk ve Türkiye. Gazetenin haberine göre özellikle Türkiye’ye gönderilenlerin dikkat çekici bir artışı gözleniyor. Bu yıl Ocak-Ekim arasında 755 kişi Türkiye’ye sınır dışı bırakıldı. 2022 yılının tamamında Türkiye’ye gönderilenlerin sayısı 515’ti.

Soru önerisini veren Sol dışı Parti üyesi Bünger, sınırlananların artmasını eleştirdi. Bünger gazeteye yaptığı açıklamada, “Bunun anlamı giderek daha fazla insan kendi arzuları olmaksızın savaş, keyfi sınırlama, şiddet, aşırı yoksulluk ve umutsuzluk tehdidinin olduğu yerde zorla geri gönderiliyor” dedi. Bünger gönderilen bu insanlara kalıcı oturma izninin daha iyi geliştiğini belirterek, özellikle Türkiye’ye yapılan sınır dışıların akışının kaygı verici olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x