Tether, sahte banka hesapları kullanmış olabilir mi?

Wall Street Journal (WSJ), Tether’in 2018’de küresel finansal sisteme erişimini sürdürmek amacıyla, çeşitli şirketlerin yöneticileri adına banka hesapları oluşturduğunu bildirdi. Şirket isimlerinde yapılan ufak tefek değişiklikler sayesinde işlemleri yakalanmadan gerçekleştirdi.

Habere göre 2018’de kapatılmadan önce Tether fonlarını saklayan Crypto Capital Corp., bir “gölge banka” işlevindeydi. Bu sayede Bitfinex ve Tether, 2018 Ekim’de Asya’daki paravan şirketler için en az dokuz yeni banka hesabı açabildi.

Tether sözcüleri ise konuyla alakalı henüz bir yorumda bulunmadı.

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, WSJ haberinin bir ton yanlış bilgi içerdiğini tweet’ledi.

Journal’ın haberine göre Tether Holdings’in ortaklarından Stephen Moore, Çin’de USDT ticareti yapan bir aracıya atıfta bulunarak “Potansiyel bir dolandırıcılık veya kara para aklama davasında bu konuları tartışmak bile istemem.” dedi. Ayrıca haberde, 2017 yılında Bitfinexed’in eski Tether yöneticisi Phil Potter ile yaptığı görüşmeye de atıfta bulunuldu.

Potter, “Geçmişte bankacılık konusunda aksaklıklar yaşadık ama her zaman bir yolunu bulduk. Bitcoin endüstrisindeki herkesin böyle dönemleri olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Kripto şirketlerinin, bankacılık erişimini güvence altına almakta zorlanmaları oldukça normal. Bunlar arasında özellikle Tether, son birkaç yılda birçok banka hesabı açtı fakat bankalar, şirketin hesaplarını kapattı.

Journal’ın bu haberi, kripto dostu banka Silvergate’in, yıllık raporunu yetiştiremeyeceğini duyurmasından ve incelemeye alınmasından bir gün sonra yayımlandı. Büyük şirketler Silvergate ile bağlantılarını askıya aldı ve şirket hisseleri ani bir düşüş yaşadı.

Son birkaç aydır federal düzenleyiciler, bankaları kripto şirketleriyle alakalı uyarıyordu.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir