Jerome Powell, Faiz Artışında Şahin mi Görünecek?

Jerome Powell‘ın, ABD Merkez Bankası yetkililerini beklenti üzerinde bir faiz artışına yöneltebileceği iddia edildi.

The Wall Street Journal (WSJ), Federal Rezerv (Fed) başkanı Jerome Powell‘ın bu akşamki konuşmalarına değindi. WSJ, Powell‘ın Capiton Hill‘de gerçekleştireceği toplantıda, yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını beklenti üzerinde artırmaya yönelik açıklamalar yapabileceğini iddia etti.

WSJ‘nin haberine göre, Powell, faiz oranlarını daha fazla artırmak ve şahin politika izlemek amacıyla ABD Merkez Bankası‘na uyarılarda bulunacak.

Jerome Powell, Faiz Artışları ve Enflasyon için Hazır

Fed başkanı Jerome Powell, 21-22 Mart tarihleri arasında düzenlenecek faiz politikası toplantıları öncesinde açıklamalarda bulunacak. Powell, bugün Senato Bankacılık Komitesi önünde, Çarşamba günü ise Temsilciler Meclisi Komitesi önünde konuşma gerçekleştirecek.

Bu iki günlük konuşmalar ve açıklamalar, Fed’in sonraki faiz kararına yönelik sinyaller verebilecek potansiyel barındırıyor. Bu kapsamda Wall Street Journal (WSJ), Powell’ın şahin tutumunu sergileyeceğini ve beklenti üzerinde faiz artışı yapacaklarına yönelik sinyaller vereceğini öne sürdü.

Bu iki günlük toplantıların ardından, Fed tarafında faiz kararına kadar bir sessizlik başlayacak. Aldığı kararlar ile küresel ekonomiye yön veren Fed, 21-22 Mart tarihlerinde politika kararlarına yönelik tekrar mikrofonların karşısına geçecek.

İki günlük toplantıların ve Powell‘ın basın açıklamalarının ilki, bugün saat 18:00’de gerçekleşecek. Tüm piyasalar, bu konuşmaya odaklanmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir