İngiltere’de küçük çocuklar çıplak aranıyor

AA

İngiltere Çocuk Komiseri Rachel de Souza tarafından İngiltere ve Galler’de polisin durdurma ve arama yetkisi kapsamında, çocuklara yönelik gerçekleştirdiği çıplak aramalarda korunmalarına yönelik yasal güvencelere uyulmadığını gösteren rapor yayınlandı.

Yanlarında bir yetişkin olmadan arama yapıldı

Raporda, 2018-2022’de İngiltere ve Galler’de 2 bin 847 çocuğun çıplak aramaya maruz kaldığı kaydedildi.

Çıplak aramaya tabi tutulan çocukların yaklaşık dörtte birinin 16 yaşından küçük olduğu, en küçüğünün ise 8 yaşında olduğu belirtilen raporda, çıplak aramaların yarısından fazlasının bir yetişkin olmadan yapıldığına değinildi.

Bazı aramalar polis arabasının arkasında yapıldı

Vakaların yaklaşık yarısında çıplak aramaların yapıldığı yerlerin kaydedilmediği belirtilen raporda, bazı aramaların polis arabalarının arkasında, okullarda ve fast food restoranlarında gerçekleştirildiğine işaret edildi.

Siyahilere daha farklı muamele

Öte yandan, raporda, siyahi çocukların genel çocuk nüfusuna kıyasla polis memurları tarafından 6 kat daha fazla arandığı ortaya konuldu.

İngiltere Çocuk Komiseri Rachel de Souza, rapora ilişkin BBC’ye yaptığı açıklamada, siyahi çocuklara yönelik bu tutumun “kesinlikle kabul edilemez” olduğunu belirtti.

“İzin veremeyiz”

Souza, “Siyah çocuklara bu şekilde davranılmasına izin veremeyiz.” ifadesini kullandı.

Çıplak aramaların çocuklar için travmatik olabileceği değerlendirmesinde bulunan Souza, memurların yapması gereken ilk şeyin “anne ve babayı aramak” olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir