HDP’den bakanlık açıklaması

Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğu açıklandıktan sonra, Millet İttifakı’nın diğer muhalif partiler ile teması gündeme geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı olarak, HDP’yi ziyaret edecek.

HDP kanadının olumlu karşıladığı bu ziyaretten sonra, ittifak ortağı İYİ Parti’nin lideri Meral Akşener, “Kendileri görüşebilir, ama bizimle görüştüremezler” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de bu sözlere şu şekilde yanıt verdi: “Meral Hanım’ın yaklaşımını olumlu buluyoruz. Masada olmayan partilere bakanlık verilmeyecek. HDP’ye bakanlık gündemimizde yok.”

Bugün ise HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Gazete Duvar yazarı Ceren Bayar’ın sorularını yanıtladı ve CHP ile bir siyasi pazarlığın bulunmadığının altını çizdi: “Ne Altılı Masa’ya gitme niyetimiz var ne de ortada bir pazarlık var. Evet, pazarlık yok ama bir parti olarak biz ülkeyi çok iyi yöneteceğimizi düşünüyoruz. Bu iddiadayız. Dolayısıyla elbette ki cumhurbaşkanı da olmak isteriz. Bakan da olmak isteriz. Bunların hepsini yaparız. Bunu kimse gayrimeşru bir talep olarak değerlendiremez. Çok meşrudur. Ve bu meşruiyeti de biz seçmenimizden alıyoruz. Şu anda yedi milyondan fazla oyumuzun olduğunu biliyoruz ve bu insanlar vergi ödüyorlar. Talepleri var, özlemleri var, beklentileri var. Türkiye’de yaşayan ve bir siyasi partiye oy veren her yurttaş gibi Kürtlerin de idari yapıda ve yürütmede temsil edilme hakları var.

Biz şu anda kimseyle bir pazarlık yapmıyoruz. Bakanlık, cumhurbaşkanı yardımcılığı gibi bir pazarlık içinde değiliz. Olsak bunu açıkça söyleriz zaten. Buna da ‘pazarlık’ demeyiz. Çirkin bir kavram”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir