Euler Finance’e saldıran hacker’lar, çaldıklarını iade etmek istiyor

Euler Finance’in 200 milyon dolarlık kasasını boşaltan hacker(lar), iyi niyetle konuşuyor: fonları iade etmeye hazır olabilir.

Kripto veri analitiği platformu CertiK tarafından paylaşılan ve çekirdek ekiple kurulan iletişimin ekran görüntülerine göre bilgisayar korsanları kendilerine ait olmayan fonları elde tutmak gibi bir niyetleri olmadığını söylüyor.

Bilgisayar korsanları, Euler Finance ekibine gönderilen zincir üstü bir mesajda, “Bu durumu, etkilenen herkes için kolaylaştırmak istiyoruz. Bizim olmayanı elimizde tutmaya niyetimiz yok. Güvenli iletişim kuruyoruz. Bir anlaşmaya varalım.” dedi.

Euler Finance’e saldıranlara göre bu görüşme, Blockscan’e veya ekibin görüşmeleri ilerletmek için seçtiği herhangi bir platforma taşınacak. Saldırıyı yapanların motivasyonu, ekip tarafından bilgisayar korsanlarına verilen korkunç ültimatomda yer alan bir dava tehdidinden kaynaklanmış olabilir.

Emsal teşkil edilmiyor

Euler’e saldıranların çalınan fonları iade etme planları ne kadar asil olsa da diğer bilgisayar korsanları benzer bir yolda yürüdüğü için önemli bir emsal oluşturmayacak. İlki, 2020’de 600 milyon dolardan fazlasını çalıp iade eden Poly Network bilgisayar korsanıydı.

Ekiple verimli bir etkileşimin ardından çalınan tüm fonları iade etti ve ödülünü kazandı. Mango Market’i hack’leyen Avraham Eisenberg de platformdan çalınan 110 milyon dolardan fazla paranın yaklaşık 67 milyon dolarını iade etti. Ödül olarak yaklaşık 47 milyon doları kendine mal etti ve şu anda ABD’de SEC ve CFTC tarafından açılan bir iddianamede eylemlerinin haklı olduğu kanıtlanıyor.

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir