Bu Sabah Aniden Fırladı! Saat 08.25’te Dolar’a Ne Oldu? ‘Kamu bankasındaki yetkili sabah çay koymaya gidince…’

Son zamanlarda yatay seyreden Dolar kuru, bugün sabah saatlerinde aniden çok sert bir şekilde yükseldi.

Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu günün ilk işlem saatlerinde 27,90 liraya kadar yükseldi. Dün yüzde 0,1 artışla günü 27,25’den kapatmıştı.

Ekonomist Barış Soydan X hesabından yaptığı paylaşımda “Kamu bankasındaki yetkili sabah çay koymaya gidince dolar 8:25’te 27.90 TL’ye çıktı. Sonra düştü.

Bu grafik “Dövize müdahale yok” iddiasını yanlışlıyor” dedi.

KKM mi tetikledi?

10 Haber’den Nuray Tarhan da dolar kurundaki artışa dikkat çekti. Merkez’in KKM’de faiz alt sınırını kaldırması sonrası dün birçok banka faiz oranını yüzde 20-25’e indirerek, müşterilerini yıllık faizi yüzde 40-50’ye kadar çıkan TL mevduat hesabına geçmeye ikna çalışmalarını hızlandırdı. Bu arada dolar yukarı yönlü hareketlendi, 27,25’e yükseldi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) Türk Lirası (TL) cinsinden kur korumalı mevduatta (KKM) bankaların asgari faiz verme zorunluluğunu kaldırma hamlesi bankalara faizi düşürttü. Pazartesi günü yürürlüğü konulan uygulama, 3 ay vadeli TL KKM’ye politika faizi sınırı olan yüzde 30 faiz vermek zorunda olan ancak istemeyen bankaların yüzünü güldürdü.

Dün birçok banka faiz oranını yüzde 30’dan yüzde 20-25’e kadar indirerek, müşterilerini yıllık faizi yüzde 40-50’ye kadar çıkan TL mevduat hesabına geçmeye ikna çalışmalarını daha da hızlandırdı. Ama bu hamlenin bir yan etkisi, doların fiyatının yükselmeye başlaması oldu, epeydir yatay seyreden dolar dün 27,25’i görerek rekor kırdı.

Uzmanlar, TCMB’nin aldığı kararın 25 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasındaki 4 haftada 101 milyar lira inerek 3 trilyon 307 milyar liraya gerileyen KKM hacmindeki düşüşü hızlandıracağına dikkat çekerek, “KKM’den çözülecek para büyük olasılıkla yılbaşına kadar TL mevduata yönelir. Zira aylık yüzde 4 faiz şu anda oldukça cazip görünüyor. Doların yılbaşına kadar 30-31 liraya kadar yükseleceği öngörülürse bu, borsaya alternatif olarak oldukça iyi bir getiri sayılabilir. Ancak yılbaşından sonra döviz kurlarındaki yükseliş hızlanırsa KKM’den çözülen paranın buraya yönelmeyeceğinin garantisini kimse veremez” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x