Binance CEO’su, 3 Altcoin İsmi Verdi ve Sert Çıktı!

Binance CEO’su CZ, Şubat ayında NYDFS tarafından engellenen yeni BUSD token basım yasağını tekrar değerlendirdi. Düzenlemelerin ardından 3 stablecoin’de yaşananlara dikkat çekti.

Binance CEO’su düzenlemelerin yıkıma yol açtığını söylüyor

Şubat ayında, New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), BUSD basmaya yetkili şirket Paxos’a yeni token basma işlemlerini durdurma emri verdi. NYDFS’nin hamlesi, SEC’in Paxos hakkında Wells Bildirimi yayınlamasından kısa süre sonra geldi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, daha sonra BUSD’yi çevreleyen bir dizi olumsuz gelişme yaşandı:

  • BUSD fiyat sabitliğini kaybetti
  • Coinbase delist kararı

En son tweet’in de CZ, ABD’li düzenleyicilerin aldığı kararların ardından stablecoin’lerin mevcut durumuna dikkat çekti. Tether tarafından basılan USDT’nin en büyük kazanan olduğunu söyledi. Açıklamalarında BUSD’nin kastan engellediğine de yer verdi:

NYDFS tarafından düzenlenen, büyük denetim firmaları tarafından denetlenen, en fiat destekli stablecoin olan BUSD yavaşlamaya zorlandı.

USDC, banka kapanışları nedeniyle piyasa değerinde de küçülüyor.

USDT büyüyor.

Tether (USDT)’nin piyasa değeri 70 milyar doları aştı

ABD’li düzenleyiciler NYDFS ve SEC tarafından açılan davalar BUSD’nin ciddi hacim kaybetmesine yol açtı. Haberin verildiği 13 Şubat’tan sonra, BUSD piyasa değeri kabaca 2 milyar dolar kaybederek 16 Şubat itibariyle yaklaşık 14 milyar dolara indi. Bu aynı zamanda Ocak 2022’den bu yana en düşük seviye.

Düzenleyici baskı, piyasa değeri 69 milyar doları aşan Tether için nimet oldu. Veriler, 12 Şubat’tan bu yana yaklaşık 890 milyon dolarlık girişin Tether’in dominansını 15 Şubat itibarıyla %51,25’e yükselttiğini gösteriyor. USDT şu anda Bitcoin ve Ethereum’dan son piyasanın en büyük kripto para birimi konumunda.

Özetle, BUSD şu anda piyasa değerine göre ilk 10 arasından uzaklaşıyor. CZ’ninde bahsettiği üzere, bir diğer stablecoin olan USD Coin (USDC) de krizde. USDC’nin arkasındaki şirket olan Circle, iflas eden banka SVB’nin en büyük ortaklarından biri olduğunu açıkladı. USDC’de daha sonra fiyat sabitliğini kaybeden coin’lerden biri oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir